Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
Erhvervet af Ribe Kunstmuseum i august 2012.
“Brystbillede en face af en gammel Kone fra Ribe med Pibekappe”. Sign. monogram 1875. Olie på lærred. 23×22.
Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 182. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 389.
Proveniens: Tidligere rodemester Johannes Lund. Fuldmægtig i Nationalbanken Emil Bang. Hofjægermester G. A. Hagemann, Sverige.
Ældre malerier og antikviteter, 13. august 2012
14 bud