Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, skive signeret Carl Ranchs Eftf Kjöbenhavn, værk nummereret 278395, støvkapsel af guld, alle kapsler signerede IWC Probus Scafusia samt nummererede 385249. 1900–1905. Vægt ialt 114 g. Kassediam. 52 mm. Samt chateleine med fotovedhæng af 14 kt guld, vægt ialt 33 g. (2)
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle indtryk. Glas med mindre revner. Skive med hårrevner. Monogram på forkapsel. Støvkapsel med gravering.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
12 bud