896/​214

Svensk såkaldt kommendervärja omkring 1720 med inskription på klingen. Fæste af forgyldt messing med kanneleret knap, grebet omviklet med glat, snoet og flettet tråd med tyrkerknob for enden, gennembrudt nyreformet parerplade og ca. 87,5 cm. lang tveægget klinge med sekskantet tværsnitdekoreret på den ene side med inskription i tre linjer: CAROLUS 12 DER GROSE HELT DER BEWUNDER ALLER WELT TAGLICH VOR GOTT NIEDER FELT WARUND ER AUCH DEN SIEG ERHALT. Den anden side mangler den ene trejdedel af inskriptionen. Over inskriptionen de tre svenske kroner. På klingebrystet to spejlvendte C med utydelig 12 i midten. (1)

NB:For the purchased lot we require an import permit from your home country authority.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk OBS: der kræves en gyldig blankvåbentilladelse fra politiet for at dette emne kan udleveres.

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK