Elise Konstantin-Hansen (f. Frederiksberg 1858, d. Kolding 1946)
Interiør fra familiens dagligstue med moder og barn ved en åben havedør. Usigneret. Olie på lærred monteret på lærred. Lysmål 34×24,5.
Elise Konstantin-Hansen var Constantin Hansens datter og i sine erindringer "Små kapitler af et langt liv”, beskriver hun blandt andet familiens dagligstue med den store tofløjede havedør.
Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie.
Lærredet ligger lidt løst på og skal fastmonteres ved hjørner. Mindre retoucheringer. Flere små krakeleringer. Nålehuller. Lærredbortfald ved nederste hjørner.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021