716/​2136

Købt i november 2002 af Gammel Estrup, Jyllands Herregårdsmuseum.

DANSK ROCOCO SPEJL OG KONSOL, ramme af forgyldt træ og gesso, gennembrudt top og bund, udskåret med rocailler, blomster og bladværk. Konsol med plade af hvidbroget marmor, gennembrudt sarg med frugter, cabriole ben. 18. årh.s midte. Spejl H. 185. B. 68. Konsol H. 82. B. 82. D. 46. (2).

Bagsiden betegnet “Scheel, Gl. Estrup”, nr. 5. samt med etiket: Stamhuset nr. 342.

Auction

Furniture & Clocks, 6 December 2002

Category
Estimate

75,000–100,000 DKK

Sold

Price realised

110,000 DKK