1921/7
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Norsk vinterlandskab med en kvinde ved en bjælkehytte. Sign. P. Mönsted, Bolkesjø 1934. Olie på lærred. 35,5×50,5.
Retoucheringer. Mindre krakeleringer samt minimale afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag