Rut Bryk (f. 1916, d. 1999)
Kvadratisk vægrelief sammensat af kvadratiske keramikstykker, heraf nogle modelleret og præget med geometriske og cirkulære mønstre samt forhøjninger i relief. Dekoreret med mat gråsort glasur samt delvis dekoreret med gråhvid, turkisblå og brunsort glasur. Sign. BRYK. Udført hos Arabia, Finland ca. 1970. Unik. H. 48,5. B. 48,5. D. 3.
Proveniens: Hans og Bente Weinbergers private samling. Erhvervet i forbindelse med en rejse til Finland i 1970'erne.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021