Albrecht Dürer, efter, 17. årh.s begyndelse
“Erasmus von Rotterdam”. Usigneret. Betegnet på latin: Imago Erasmi Roterodami ab Alberto Durero ad vivam effigiem deliniata (Udført i Rotterdam af Albrecht Dürer efter levende model MDXXVI) [1526]. Samt græsk inskription. Olie på træ. 46,5×35,5. Uindrammet.
Efter Dürers kobberstik fra 1526.
Retoucheringer. Nogle hak ved øverste kant og højre hjørner. Flere små krakeleringer. Vertikalt mærke på forsiden hvor panelerne er samlet.
Malerier og tegninger, 30. november 2021