Russisk thekande af sølv med støbt ornamentik, hank og lågknop af udskåret elfenben. Utydeligt mestermærke, guardein Nikolaj Lukitch Dubrovin 1837, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 370 g. H. 12.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Elfenben med naturlige revner. Fodstykke med buler. Graveret med initialer.
Russisk tema, 7. december 2020