2442/500
Charlotte Perriand (f. Paris 1903, d. sst. 1999)
“LC 7”. Seks drejestole med stel af blålakeret metal. Sæde, ryg og armlæn betrukket med brunt skind. Formgivet 1927. Udført og mærket hos Cassina. (6)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud