2442/536
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af patineret diskometal med dråbeformet, kantet stamme og fodstykke med buende kant. Stemplet monogram Just A., dessin 2256. H. inkl. fatning 37,5. (2)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere fatning og ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
19 bud