Rundt fad af porcelæn i wiener stil, dekoreret i farver og guld med afbildning af “Christus mit dem Johannesknaben und Engeln” efter P.P. Rubens, omkranset af forgyldt palmette-bort i basrelief samt blomstervaser og bladværk på vinrød grund. Stempet Carl Knoll, Carlsbad, 33 samt betegnet “Spielende Kinder nach P.P. Rubens”. Anden halvdel af det 19. årh. Diam. 34.
To mindre kanthak. Farveafsmitning på ydersiden af kanten.