2024/​46

Jacob Nöbbe (f. Flensburg 1850, d. sst. 1919)

Portræt af Verner Holm som dreng, 1887–1944. Betegnet på bagsiden Jacob Nöbbe. Olie på lærred monteret på pap. 56×46.

Lærred ujævnt monteret på pap. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Vur­dering

6.000 kr.

Hammerslag