2008/​39

Mandarin vindhat broderet med femkloede drager på blå silke, bagtil med kvaster. Med metalstivere. Kina, ca. 1900. L. ekskl. kvaster c. 73 cm.

Proveniens: Generaldirektør for det kinesiske postvæsen Erik Tollefsen (senere navnet To Lo-sen) 1872–1938. Han kom til Kina i 1896 hvor han var i toldvæsnet men blev senere engageret i Postvæsnet og blev i Kina til 1932. En dag kom der bud fra hoffet hvor E.T. var blevet udnævnt til mandarin af tredje højeste orden og besked, hvordan mandarin rygmærket skulle se ud og hvordan mandarin hætten skulle være. Det var en stor ære og ingen europæer havde tidligere fået en sådan rang.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag