1248/​506

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

“Forår”, “Sommer” og “Efterår”. Tre firsidede platter af sterlingsølv, indlagt med guld. Sign. Bjørn Wiinblad for Hans Hansen, stemplet hhv. 130/199, Anno 1977, 130/199 anno 1978 og 130/199 anno 1979. I tilhørende æsker og med certifikater. Vægt ca. 930 gr. Hver 15,5×15,5. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 27. november 2012

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK

16 bud

(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK