2446/​522

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Søpapegøje af bemalet træ. Udført hos Kay Bojesen, ej stemplet. H. 17,5.

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Enkelte stødmærker og afskalninger i bemaling. Ene vinge med et par revner i træet.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

926239 1.100 DKK
855537 1.050 DKK
812354 1.000 DKK