902/​982

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Seks billedrammer af oregon pine. Udført 1950–1960erne hos Rud Rasmussen snedkerier. H. 76./57./53. B. 53./40./38. (6)

NB: Rammer af Kaare Klint

One frame with watercolours by Rigmor Andersen. One frame with photos of summerhouse from 1944 by husbond of Rigmor Andersen, the architect Henry Louis Kryger , one frame with photo of building for autodealer also by Henry Louis Kryger, and one frame with commercial prints by Kaare klint.

Proveniens: Rigmor Andersen. Siden ved arv til søn, Arkitekt Niels Kryger.

En ramme med to akvareller af Rigmor Andersen, En ramme med fotos af sommerhus tegnet 1944 af Arkitekt Henry Louis Kryger, ægtefælle til Rigmor Andersen. En ramme med fotos af bygning til bilforhandler ligeledes tegnet af Henry Louis Kryger, samt en ramme med reklametryk af Kaare Klint.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK