Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)
Portræt af en kvinde i grønlandsk nationaldragt, antageligt kunstnerens kone Else. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 74,5×61,5.
Én minimal reperation / lap på bagsiden. Enkelte minimale krakeleringer.