To persiske tæpper. Sherkat Meimeh, stiliseret medaljondesign. 237×172. Samt Khasgai nomadetæppe, stiliserede bladværk og søjler med hestehoveder på rød bund. Begge 21. årh.(2) Bemærk eftersyn på Baltikavej 10, 2100 Kbh Ø, kun på auktionsdagen kl. 12–15.
Sherkat er forkortelsen for “Sherkate Sahamie Farshe Iran” som er betegnelsen for denne halvt statsejet, halvt privatejet sammenslutning som sikrer at produktionen under dette navn lever op til de høje udstukne kvalitetskrav.
Tvangssalg, 18. februar 2013
30 bud