Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)
Interiør med blomsterbuket. Usign. På bagsiden beskrevet “Malet af K. Isakson. Attesteres af Viggo Madsen. Aage Roose”. Olie på lærred. 46×58.
Udstillet: “Färg och Form” Isaksson udstillingen, Stockholm, 1936. Udstillet: Kunstforeningen , København, 1991.
Enkelt retouchering.
Moderne kunst og design, 19. december 2017
12 bud