2150/266
Damascus flise af keramik, dekoreret i koboltblåt med ornamentik. Syrien. 16.-17. årh. 19×19.
Mangler det ene hjørne. Mindre kanthak. Overfladeridser og matte områder. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. december 2021
Vurdering
Hammerslag
46 bud