873/​687

Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)

“Composition abstraite”. Sign. S.P. samt betegnet på bagsiden S. Poliakoff 1938, rue Madame Paris VI. Gouache på pap. 22×16

Litteratur: Alexis Poliakoff: “Catalogue Raisonée, Volume 1, 1922–1954 # 38–66. Archives 838010”, gengivet side 174. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 385, København, 1990, kat. nr. 46, gengivet side 57.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK