1722/553
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”.Armstol af nøddetræ. Sædehynde betrukket med dybthæftet rødt skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført hos Fritz Hansen, udgået fra Illums Bolighus med plaketter herfra.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hynde med smuds og pletter. En knap mangler til hynde. Forreste vertikale sprosse mellem armlæn og sæde med brud.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag