Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Øvelsesstykker”. Sign. på bagsiden R.M. 20-VII-92. Olie på lærred. 100×81
Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn II: Billeddel”, København, 2001, fig. 598. Udstillet: “Det sene i livet”, Ny Carlsberg Glyptotek, København, Esbjerg Kunstmuseum og Herning Kunstmuseum, 1994, uden nr., gengivet i kataloget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021