2425/​7514

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Mårten Eskil Winge (1825–1896). Sign. C. B. 1862. Bly på papir. Bladstørrelse 27×20. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 12, omtalt s. 30, afb. s. 30. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 5).

Carl Bloch havde før opholdet i Italien primært opfattet sig selv som genre- og portrætmaler. Interessen for historiemaleriet blev imidlertid vakt under opholdet i Rom og i mødet med Mårten Eskil Winge. Den svenske maler var i årene 1859–1863 en aktiv del af miljøet omkring Skandinaviske Forening og sammen med kollegaen Henrik Olrik (1830–1890) var han med til at dekorere foreningens vægge. Winge hentede en del af sin motivverden i fortællinger fra den nordiske mytologi. Bloch var optaget af det dramatiske og monumentale udtryk, som prægede Winges heroiske figurskildringer. En fascination der satte sit præg på Blochs værker fra perioden. I det genfundne hovedværk “Prometheus' befrielse” (1864), ses en tydelig inspiration fra Winges “Loke og Sigyn” udført året forinden.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Mindre fugtpletter.

Skandinavisk Forenings samling af venskabsportrætter fra Rom, 17. juni 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
4.000 DKK