2108/999
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 329”. Cirkulært udtræksbord af massiv eg med to tilhørende tillægsplader af fineret eg. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. 1960'erne. H. 70. Diam. 120. Udtrukket, L. 220. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Vandskjolder.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag