1831/1562
Kinesisk skæring af elfenben i form af drage og fugl Føniks, blomster og bladværk. Første halvdel af 20. årh. L. 41 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre naturlig revne, afslag ved Føniks hale. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Varia, 2. august 2018
Vurdering
Hammerslag
35 bud