2444/​831

Flemming Lassen (f. 1902, d. 1984)

“Den trætte mand”. Overpolstret lænestol med ben af røget eg, forben med hjul, betrukket med sort skind dybthæftet med knapper. Udført og mærket hos by Lassen.

Modellen blev oprindelig tegnet til Snedkerlaugets Møbelkonkurrence i 1935, som del af “Opholdsstue i en Pebersvendelejlighed”. Den blev senere modificeret, dels til udgaven som udstilledes på Snedkerlaugets Udstilling i 1936 med meder, og med ben som nærværende eksemplar, monteret med eller uden hjul. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”, bd. 1, s. 246–247. Litteratur: Arne Karlsen “ Dansk Møbelkunst i det 20. Århundrede”, 1990, bd. 1, s. 144–145. Litteratur: Povl Christiansen, Hakon Stephensen [red.] 1966: “40- Håndværket viser vejen” s. 46–47.

Pæn stand. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?