1946/6041
Povl Christensen (f. København 1909, d. Helsingør 1977)
Hans Christian Andersen (f. Odense 1805, d. København 1875)
40 træsnit til H.C. Andersen: Fodreise fra Holmens Canal til Østpynten af Amager. Kbh 1940. 40 orig. træsnit i passepartout, alle sign. Løst indlagt i privat bogæske med guldtrykt skindryg og træsider, ryggen falmet.
Kun trykt i 10 eksemplarer. Holst 23a.
BogForum - Kunst på papir, 17. november 2019
Vurdering
Hammerslag
34 bud