Foto endnu ikke klar
886/​1099

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

“K.E.J”, 1989. Sign. R.J. Sortmalet jern. H. 135. B. 85. D. 50.

Litteratur: Karl-Erik Johansson: “Samla sitt liv. Konstälskarens bilderbok”, Värnamo, 2010, gengivet på bogens omslag samt titelside. Proveniens: Svensk privatsamling, erhvervet direkte fra kunstneren.

"Det fortæller noget om Robert Jacobsens kunstneriske format, at man kan sige mange vidt forskellige ting om hans arbejder, men værket er så rummeligt, at alle ordene på en eller anden måde kommer til at passe. Hans skulpturer er ikke til at få ned på en kort formel. De kan være lette og smidige, og de kan være tunge og sværlemmede. Sommetider er de puritanske af væsen og koncentrerer sig på en renlivet måde om formen, men de kan også give plads for alle fantasiens indskydelser.

Robert Jacobsen lever i en balanceakt mellem fantasien, der hele tiden sætter ham på arbejde - og en ordnende trang, som redder det meste og sørger for, at de enkelte bestanddele kommer sikkert på plads inden for skulpturens sammenhæng. Diskussionen mellem de to modsætninger er skyld i, at han ikke ret længe bliver stående på samme sted, men hele tiden er på vej videre frem. “ (Citeret fra Gunnar Jespersen forordet til ”Robert Jacobsen", J.M. Stenersens Forlag A/S, Oslo, 1978, s 5.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK