Russisk gemme-ikon med fremstilling af “Den Sidste Nadver” udført i forgyldt sølv, forgyldt metal dekoreret med cloisonné emaljearbejde. Fronten med bort med stiliserede blomster dekorerede med emalje i 1600-tals stil. Stemplet AK(uidentificeret Moskva sølvsmed 1835–1849), Guardein Nikolai Lukich Dubrovin(1822–1855), Moskva bymærke, 84 standard. H(inkl. kæde) 19,6 cm. B. 15,6.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017