2441/​177

P. P. Rubens, efter, 19/20 årh.

Cimon og Ifigenia. Ifigenia blunder i et landskab med sine terner, for deres fødder en hund og en abe, der mæsker sig med frugt. Usigneret. Olie på lærred. 90×116.

Nærværende værk er malt efter Peter Paul Rubens c 1617 som forefindes i Kunsthistorisches Museum i Wien, inventar nr. Gemäldegalerie 532. I nærværende værk er Cimons figur udeladt.

Kunsthistorisches Museum i Wien skriver om det originale værk: I denne fortælling fra Boccaccios Decameron hører vi historien om Cimon som trods sin ædle slægt ikke er interesseret i uddannelse eller manerer. Da han ser den smukke og kultiverede Ifigenia, beslutter han at gøre sig fortjent til hendes kærlighed ved at tilegne sig den viden, som er nødvendig for en adelsmand. Frugtopstillingen og landskabet fik han som så ofte hjælp af kunstnerne Frans Snyders og Jan Wildens.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 110, 1959 nr. 178 og auktion 481, 1985 nr. 398.

To reparationer/lapper på bagsiden, to mindre huller samt en ridse med afskalning. Mindre krakeleringer. Behov for rensning.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

929978 2.000 DKK