2014/668
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Lille, kugleformet vase af stentøj modelleret med blomster i relief. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. monogram. H. 9,3. Diam. 10.
Overfladeridser. Ca. 4 cm. hårrevne gående fra øverste kant og nedefter. Øverste kant med spor af kalk.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag