2014/​668

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Lille, kugleformet vase af stentøj modelleret med blomster i relief. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. monogram. H. 9,3. Diam. 10.

Overfladeridser. Ca. 4 cm. hårrevne gående fra øverste kant og nedefter. Øverste kant med spor af kalk.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK