2425/​503

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Poeten”. Fritstående to-personers sofa med ben af valnød. Sider og dybthæftet ryg, betrukket med lys grå uld og sædehynde med mørkegrå. Designet 1941. Udført hos Onecollection. L. 135.

Købt af nuværende ejer i 2009.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 15. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 1941.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd 2, s. 158–159.

Litteratur: Esbjørn Hiort, “Arkitekten Finn Juhl”, afb. s. 30.

Litteratur: “Finn Juhl Memorial Exhibition”, afb. s. 127.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben.

I Aarhus
Vur­dering

30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?