Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Lænestol opsat på ben med Rio-palisander. Sider, sæde samt ryg betrukket med sort skind. Model 110. Formgivet 1962. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Brugspatina, herunder ridser, mærker, mindre pletter og overfladiske krakeleringer.
Effekter der er lavet af Riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
16 bud