1946/461
Empire sukkerskål med låg af sølv, indvendigt forgyldt, firpas fod og løvefødder, lågknop i form af ananas, i siderne løvehoveder med ringhanke. Mester Peter U. Wallerius, København 1806. Vægt ca. 822 gr. H. 25,5.
Litteratur: Chr. A. Bøje: “Danske guld og sølv smedemærker”, 1979. Bd 1, s. 198, står nævnt under mester Peter U. Wallerius som sukkerskål med ringhanke og låg med ananas lågknop KM 1806.
Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
24 bud