Japansk figur af patineret bronze i form af tigere i kamp med en elefant, stødtænder af elfenben. Sign. Meiji 1869–1912. H. 39.
Knækket stødtand. Mellemrum mellem den liggende tiger og elefantfoden med synlige skruer. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 25. januar 2018
21 bud