1948/833
Sophus Frandsen (f. 1927, d. 2013, Dansk designer. Kendt for Fibonacci lampen fra Fog & Mørup, 1963. )
“Fibonacci”. Et par pendler af kobber med hvidlakerede indersider. Udført hos Fog & Mørup. Diam. 48. (2)
Litteratur: “Arkitektur” nr. 3, 1962.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle skævheder. Rust. Enkelte buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. november 2019
Vurdering
Hammerslag