Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1974. Olie på masonit. 122×122.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1957–1977”, København, 2002, nr. M 297. Udstillet: “Per Kirkeby, Bjørn Nørgaard og Lene Adler Petersen”, Århus Kunstbygning, 1975, uden katalognummer. Proveniens: Svend Hansen, Jysk Kunst Galerie. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående af nuværende ejers familie.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021