Karen Juncker (efter Carl Bloch) (, Dansk maler, 20. årh.)
“Fra et romersk osteria”. Sign. Karen Juncker copi Carl Bloch. Dateret på bagsiden 1949. Olie på lærred. 91×116.
Det originale værk hænger på Statens Museum for Kunst, udført 1866.
Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 4. november 2013
16 bud