1320/1650
Engelsk rokoko lommeur med spindelgang i dobbeltkasse af forgyldt sølv, hvid skive med romertal, værk signeret J. May London, nr. 7560. Ydre kasse drevet med rokoko ornamentik. Inderste kasse stemplet med årsmærke for London 1784. Vægt ialt 95 gr. Kassediam. 37/47 mm.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med afslag og ridser. Ydre kasse med manglende “tryk knap”/reparation. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 16. maj 2013
Vurdering
Hammerslag
31 bud