2132/319
Rudolf Marcuse (f. Berlin 1878, d. 1929)
Figur af patineret bronze forestillende gladiator. Sign. Rudolf Marcuse, Akt. Ges. Gleidenbeck. Berlin. På base af sortbroget marmor. H. 17/24 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Let ujævn base.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud