Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
Et sæt på seks stole med stel og ryglæn af riopalisander, sæder med brunt uld. Model 30. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup. (6)
Litteratur: Mobilia 1958.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmede. Nogle stødmærker.
Moderne kunst og design, 4. august 2020