2049/731
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristol”. Et par stole med stel af ask, udspændt med grønt kanvas. Armlæn af brunt skind. Løse hynder i sæde betrukket med grønt kanvas. Formgivet 1933. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud