Niels Simonsen (f. København 1807, d. Frederiksberg 1885)
Studie af to dragoner. Sign. og dateret Niels Simonsen 1824. Bly på papir. Bladstørrelse 10×8,5. Rammemål 22×20,5. Indrammet.
Småpletter ved hjørnerne. Foxingpletter ved den ene dragons ben og i venstre side forneden.
Kunst, antikviteter & design, 30. juli 2020