2421/852
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Skål af tin med gennembrudt stamme. Stemplet monogram Just A., dessin 1260. Udført 1918–1929. H. 18,5. Diam. 30,5.
Litteratur: Poul Erik Bermann: “Just Andersen”, ill. s. 377.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Let skævhed.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Vurdering
Hammerslag