825/​25

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Fiskere, som i Uveir iagttage de forbiseilende Skibe. Motivet fra Skagen”. Sign. monogram 1876. Olie på lærred. 105×145.

Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier nr. 74.

Udstillet: Charlottenborg 1876 nr. 395 (tillægget). Skagens Museum og Altonaer Museum in Hamburg Norddeutsches Landesmuseum, “Michael Ancher. 1849–9. juni - 1999”, 1999 nr. 24.

Afbildet og omtalt: “Smaa Kunstbøger” nr. 7, 1912, afb. s. 8. Elisabeth Fabritius, "Michael Anchers ungdom 1865–1880 s. 57–62, afb. s. 61.

Proveniens: ABR auktion 9, 1949 nr. 14. ABR auktion 298, 1973 nr. 3.

Nærværende maleri påbegyndte Ancher i 1875, og der findes mange skitser, der viser hans arbejdsproces frem til det endelige resultat. Ligeledes beskriver han arbejdsprocessen og tankerne omkring maleriet i mange breve til kæresten Anna Brøndum, der var rejst til København for at uddanne sig.

Anchers maleri blev positivt omtalt i “Dagbladet” 9. maj 1876. “Det er et Billede fuld af Liv og Natur, fængslende især ved den sikre Karakteristik af enhver af de veirbidte Havboere, men ogsaa ved den Følelse, hvormed Vejr og Temperatur ere udtrykte”.

Et godt eksempel på et af de tidlige store malerier af Michael Ancher fra Skagen, hvortil han første gang kom i 1874.

Udvalgt kunst, 28. november 2011

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

1.700.000 DKK