Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)
Landskab med tårn og regnbue, antagelig fra Østerlen i Sverige. Usigneret. Betegnet på bagsiden Jørgen Roed. Olie på papir monteret på malepap. 16×23.
Enkelte ridser langs venstre kant. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 4. februar 2019