1512/​1635

Kinesisk segl af fedsten med kinesiske og japanske skrifttegn på begge flade sider samt på to korte sider med bl.a. et digt. Republik 1912–1949. L. 10,5 cm. B. 5,5 cm.

Medfølgende papirer fra Nationalmuseet dateret 1967, hvori skriftegnene tydes.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Næsten gennemgående revne på tre sider. Enkelte dele med afslag og revner.

Varia, 19. marts 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK