Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Grindedrab, Færøerne. Olie på lærred. Sign. S. J-Mikines 54. 80×100.
Udstillet: “Atlantisk Rapsodi - billeder af Færøerne”, Sønderjyllands Kunstmuseum, Tønder, 2005.
Talrige større krakeleringer. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024